Flyers Legions of doom Sport och affischkonst

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PHILIDELPHIA FLYERS LEGION OF DOOM, CCM, ishockeytröja XL, signerad av Leclair (nr 100), Lindroos (nr 88), Rehnberg (nr 19),

PROVENIENS:
Autografer tagna direkt av nuvarande ägare, en dåvarande sportjournalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:

Philadelphia Legion of Doom
"Tröjan inhandlades i Flyers supportershop. Trion Lindroos, LeClair och Renberg vägde samtliga 105 kilo eller mer utan utrustning.
En lagkamrat, Jim Montgomery, myntade uttrycket som snabbt satte sig bland fans och kommentatorer. Jag fick den signerad av alla tre efter ett träningspass när de var som hetast - de spelade ihop mellan 1995 och 1997 - i samband med ett reportage om trion."

Ej matchanvänd

491402

2017-11-21