Maradona Sport och affischkonst
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARADONA, t-shirt och keps med texten "Goal of the century Mexico 1986", autograf, finalbiljett (VM Mexico-1986, Argentina-Västtyskland 3-2, Azteca-stadion), 4 magneter, 2 blädderböcker (pocket) "El go del siglo" samt "Le mano de dios", tröja med tryckt autograf,
PROVENIENS:
Autograf tagen direkt av nuvarande ägare, en dåvarande sportjournalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:
Autografen fick jag i samband med en intervju med honom i Neapel våren 1986, några månader innan han blev Guds hand med hela världen. Tröjan inköpt i Buenos Aires där det vimlar av Maradona-prylar.
Smärre slitage
491404
2017-11-21