Peter Forsberg signerad teckning
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 000 SEK
PETER FORSBERG, karikatyr, 1994, signerad av Peter Forsberg,
PROVENIENS: Autograf tagen direkt av nuvarande ägare, en dåvarande journalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:
Gjordes av en gatuartist i Quebec dagen innan Peter Forsberg kom till staden som utbytesvara. Flyers hade ju tradat till sig Eric Lindroos från Quebec Nordiques i utbyte mot ett halvdussin spelare från Flyers varav Foppa var en. I slutändan skulle det visa sig att Nordiques tjänade på affären även om klubben senare tvingades flytta till Klippiga bergen och bytte namn till Colorado Avalanche där Foppa blev dubbel Stanley Cup-mästare plus att han vann hela NHL:s skytteliga.
491405
2017-11-22