US Open 1991 Sport och affischkonst
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
US OPEN 1991, Stefan Edbergs vinnarcheck, med texten US OPEN 1991 "WE OWE YOU $400,000 CONGRATULATIONS!", signerad Stefan Edberg, ca 9,5x21,5 cm
PROVENIENS:
Autograf tagen direkt av nuvarande ägare, en dåvarande sportjournalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:
"Fick den av Stefan sedan han utklassat Jim Courier med 6-2,6-4, 6-0 i US Open-finalen. Om jag minns rätt förlorade inte Stefan ett enda set under hela turneringen.
Checken kastade Stefan på bordet efter presskonferensen och jag undrade varför.
Titta själv, sa Stefan, pengarna är nog snart på banken ändå.
Sedan signerade han den och drog iväg för segermiddag på en italiensk krog i Greenwich Village"
Fläck, veck
491406
2017-11-21