AIK Kar de Mumma Sport och affischkonst

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 000 SEK

AIK, KAR DE MUMMA, egenhändigt skrivet manus till reportageserie "Laget i mitt hjärta", signerad K.de M, 1980-tal, 6 sidor, 21x15 cm vardera

PROVENIENS:
Sportjournalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:

AIK, Kar de Mumma (Erik Zetterström/Kar de Mumma, 1904-1997):
"Det handskrivna manuset är från en serie vi gjorde på sporten i Aftonbladet, Laget i mitt hjärta, med alla de dåvarande allsvenska klubbarna.
Björn Afzelius skrev om sitt Örgryte, dåvarande framtidsministern Ingvar Carlsson om sitt Elfsborg och Kar de Mumma tvekade inte när han fick förfrågan om att skriva om AIK.
Honoraret var 500 kronor som skulle gå till AIK:s supporterklubb.
Alla andra skrev via mejl, men Kar de Mumma skrev sitt för hand och jag hämtade det själv hemma hos honom på Östermalm när han var klar"

491409

2017-11-21