Muhammad Ali autograf Sport och affischkonst

Klubbat för:

1 700 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

MUHAMMAD ALI (Cassius Clay, USA,1942-2016), signerad och daterad bok "Boxare med sting", även signerad av författaren och världsmästaren José Torres (1936-2009)

PROVENIENS:
Autografer tagna direkt av nuvarande ägare, en dåvarande sportjournalist på Aftonbladet. Hans berättelse om händelsen, se nedan:

Muhammad Ali-boken
"Jag var i Las Vegas för VM-fighten i tungvikt mellan Michael Spinks och Steffen Tangstad (1986)
På mitt hotell (Hilton) åt Ali frukost varje morgon och jag såg på håll att han gärna signerade saker som folk kom fram med.
Jag hade boken "Boxare med sting" av José Torres, f d världsmästare i lätt tungvikt, då boxningskommissionär för delstaten New York.
Jodå, Ali signerade och i hotellhissen stötte jag på Torres som gärna ville se boken (- Jag har hört att det är så fina teckningar i den svenska utgåvan, sa han).
Han signerade också glatt och notabelt är att Ali skrev en dag fel (det kan vi ju alla göra ibland), men Torres skrev ett helt ÅR fel!"

Boxare med sting: Boken om världsmästaren Muhammad Ali - Cassius Clay skriven av en annan världsmästare José Torres

Zustandsbeschreibung

Bokomslag med skador

491411

2017-11-21