Specialauktion Allmoge skåp
Klubbat för:
4 200 SEK
3 000 SEK
SKÅP, 1700-tal, Jämtland, daterat 1790, delvis originalbemålning, floral dekor med ådrade lister, två luckor, fastahyllplan och låda, höjd ca 138, 98x45 cm, nyckel finns
Delar av listverket saknas, några är lösa, bruks och åldersrelaterat slitage
491513
2017-10-16