Specialauktion Allmoge ljusstakar
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, sengustavianska, tenn, otydliga stämplar Carl Bröske (tenngjutare i Stockholm 1798-1822/42), Stockholm 1806, klockformad fot, kannelerad pelare, urnformad ljuspipa, höjd ca 24 cm
Bucklor, slitage, en fot med bristning, ljusmanschetter med lagningar
491864
2017-10-16