Specialauktion Allmoge ljusstakar

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, sengustavianska, tenn, otydliga stämplar Carl Bröske (tenngjutare i Stockholm 1798-1822/42), Stockholm 1806, klockformad fot, kannelerad pelare, urnformad ljuspipa, höjd ca 24 cm

Bucklor, slitage, en fot med bristning, ljusmanschetter med lagningar

491864

2017-10-16