William Zadig, skulptur

William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur
William Zadig, skulptur

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WILLIAM ZADIG (1884-1952): Mansbyst, signerad och daterad W. Zadig 1947. Mörkpatinerad brons, höjd inkl. sockel 44 cm. Gjutarmärkt. J. N. Rosengren Limhamn Cire-Perdue
.
Föreställer en medlem ur familjen Winberg i Skåne. Varit i samma familjs ägo.
.
William Ferdinand Zadig var en skulptör och keramiker, född i en grosshandlarfamilj i Malmö. Han studerade vid Tekniska Yrkesskolan i sin födelsestad, vid Konstslöjdsmuseets Skola i Berlin samt vid dåvarande Kungliga Konstakademien i Stockholm.
.
Han for till Paris där han vidareutbildade. Han deltog vid flera utställningar i Paris och hade sin första separatutställning på Malmö Museum 1911.
.
Han bodde ett tag i Brasilien där han arbetade som professor på Lyceu De Artes E Officios i Sao Paulo. Han gifte sig med Maria da Gloria Capote Valente, flyttade till Paris och blev styvfar till sonen Jacques Zadig. William Zadig finns bland annat representerad på Malmö Museum, Galleri Rolf De Maré i Paris, de Kungliga Slotten i Bryssel och Oslo.

491934

2017-10-12