William Zadig, skulptur
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILLIAM ZADIG (1884-1952): Kvinnobyst, signerad och daterad W. Zadig 1947. Mörkpatinerad brons, höjd inkl. sockel 44 cm. Gjutarmärkt. J. N. Rosengren Limhamn Cire-Perdue
.
Föreställer en medlem ur familjen Winberg i Skåne. Varit i samma familjs ägo.
491935
2017-10-12