Zoologi och botanik 1800-talet, 3 vol.

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ZOOLOGI OCH BOTANIK 1800-TALET (3). (GEBAUER, CHRISTIAN AUGUST). H. Rebaus naturhistoria för skolan och hemmet. Med träsnitt och 48 färglagda planscher. I-III. Stockholm, Oscar L. Lamms Förlag, 1879.
8:o. 225 x 170 mm. (4), 741, (1 blank), XX, 158, (1), 150, (1, 1 blank), XXI-XXXIX s. Illustrerad. 48 handkolorerade planscher. Aningen nötta nära samtida halvfranska band. Inlagan ren. Anteckningar med blyerts på några av planschbaksidorna, planscherna annars rena. 2 volymer.

(BERG, P. G. Naturhistoriska atlas. Stockholm, 1848-50). 4:o. 327 x 237 mm. (22) blad med handkolorerade träsnitt och tryckta texter. Något nött senare klotryggsband. Hälften av bladen med fläckar revor och lagningar.
Saknar titelbladet och 37 av de sammanlagt 59 planscherna.
Mycket ovanlig.

Inalles 3 volymer.

Se text!

492062

2017-10-12