Ljuskrona 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LJUSKRONA, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft, sannolikt Frankrike, Baccarat-typ, för 18 ljus, förgylld stomme, behängd med olikslipade prismor, stamglas, gjutna glasmanschetter delvis märkta Baccarat, höjd 105 cm

Elektrifierad, enstaka prismor och delar saknas, sprickor och nagg, smärre kompletteringar

492113

2017-10-13