Ljuskrona 1800-talets andra hälft
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
LJUSKRONA, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft, sannolikt Frankrike, Baccarat-typ, för 18 ljus, förgylld stomme, behängd med olikslipade prismor, stamglas, gjutna glasmanschetter delvis märkta Baccarat, höjd 105 cm
Elektrifierad, enstaka prismor och delar saknas, sprickor och nagg, smärre kompletteringar
492113
2017-10-13