Svensk vitterhet m. m. 1700-talet, 21 vol.

Klubbat för:

8 400 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

SVENSK VITTERHET M. M. 1700-TALET (21). Carl Gustaf Leopolds samlade skrifter I-III. Stockholm, 1800-1802. Uniforma samtida halvfranska band, 3 volymer, Arbeten af Johan Gabriel Oxenstjerna. I-V:1-2. Stockholm, 1805-26. Nära uniorma samtida skinnband, 6 volymer, Konung Gustaf III:s skrifter... I-IV. Stockholm, 1806-1808. Ej uniforma samtida halvfranska band, 4 volymer, Olof von Dalins poetiska arbeten. I-II. Stockholm, 1782-83. Samtida halvfranskt band, Gudm. Jöran Adlerrbeths poëtiska arbeten. Andra upplagan. I-II. Stockholm, 1802-1803. Samtida halvfranska band, 2 volymer, Vitterhets arbeten af Creutz och Gyllenborg. Stockholm, 1795. Samtida halvfranskt band, Vitterhets nöjen. I-III. Stockholm, 1769-72. Samtida skinnband, Kiöbenhavnske samlinger af rare trykte og utrykte piecer. 1. bind. Köbenhavn, 1755. Samtida skinnband, LILJENTHAL. Upbyggeliga betraktelser... Stockholm, 1762. Samtida skinnband, MANDERSTRÖM. Mina poëtiska arbeten. Stockholm, 1788. Senare halvfranskt band.

Proveniens: Lars-Olof Tidermans samling.

Inalles 21 volymer. Ej kollationerade. Skador förekommer.

Kuntoraportti

Se text!

492427

Päivämäärä:

2017-10-20