Anders Pehrson OS München Sport och affischkonst
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
"OS-LAMPAN", MÜNCHEN 1972, ANDERS PEHRSON, bordslampa, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft, stomme i förkromad metall, höjd 39 cm
HISTORIK:
Anders Pehrson var en gång uttagen till OS-träning på cykel inför de olympiska spelen i Berlin 1936. Han kom inte med i OS-truppen men får senare sin revansch. 1972 anländer ateljé Lyktan till OS i München med 16 300 lampor. Det är till antal räknat den största ordern i företagets historia (Källa: Ateljé Lyktan)
Slitage, repor, buckla
492437
2017-11-21