Gåvoplakett Karl XIV Johan gjutjärn

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PLAKETT. KARL XIV JOHAN, 1800-talets första hälft,
gjutjärn, rund form, reliefporträtt av Karl XIV Johan som romersk fältherre, med text "Carolus XIV Iohannes Rex Sveciae et Norvegiae", baksida märkt Finspång (Finspångs bruk), diameter 15,5 cm

Bär spår av tidigare helförgyllning

492620

2017-10-14