ESTRID ERICSON OCH JOSEF FRANK, schatull

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ESTRID ERICSON OCH JOSEF FRANK, schatull på benställning, Svenskt Tenn, 1950-tal, valnöt, schatull klätt i polykromt präglat papper, lås i mässing, höjd 69,5, 65 x 42 cm

HISTORIK
Estrid Ericson med sin exotiska smak köpte in väl utvalda schatull, bl.a. från Japan och lät Josef Frank rita passande benställningar till. Auktionens schatull är ett typiskt exempel på deras fina samarbete.

Slitage, skador på ytan

492706

2017-10-18