Spegel Carl Thim

Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim
Spegel Carl Thim

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SPEGEL, 1800-talets första del, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad Carl Thim (CT., spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm 1818-1834), förgylld, delvis bemålad dekor i pastellage i form av bl.a. sfinxar och fyrfat, ca 136x75 cm

Senare bemålning, dekorbortfall, sprickor

492936

2017-10-23