Spegel Carl Thim
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, 1800-talets första del, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad Carl Thim (CT., spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm 1818-1834), förgylld, delvis bemålad dekor i pastellage i form av bl.a. sfinxar och fyrfat, ca 136x75 cm
Senare bemålning, dekorbortfall, sprickor
492936
2017-10-23