Krus precolumbianskt
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUS, lergods, precolumbianskt, Lambayeque, höjd ca 24 cm
PROVENIENS: Torsten Stanley Bengtsson. Bengtson var ledamot av Sveriges Riksdags första kammare 1950-1970, och var Centerpartiets gruppledare i första kammaren 1958-1970. Han var också ledamot i den nya enkammarriksdagen 1971-1982. Han varförste vice talman 1971-1979. Han var också FN-delegat 1952-1982 och ledamot av riksbanksfullmäktige 1961-1982 (ordförande 1976-1982).
Nagg
492951
2017-10-16