Design Arthur Percy

Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy
Design Arthur Percy

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ARTHUR PERCY, "Blå Vinranka", matservis, ca 50 dlr, Gefle porslinsfabrik, flintgods, tryckt blå dekor av vinrankor, märkt VINRANKA MADE IN SWEDEN PERCY, bestående av: 14 mattallrikar (diameter 24,5 cm), 7 djupa tallrikar (25,5 cm), 9 förrätt/efterrätt-tallrikar (22 cm), 14 assietter, såsskål, såssnipa, runt uppläggningsfat, skål, fat med hänkel, askfat

HISTORIK: Servisen "Blå vinranka" var ett av de föremål som Gefle visade upp på världsutställningen i New York 1939, den kom sedan att vara i produktion in på 1960-talet. 1941 kom "Röd vinranka" och 1955 denna version i svart som visades upp på Helsingborgsutställningen, H55

tillverkningsdefekter, krackeleringar, nagg kan förekomma, varierande ålder

493030

2017-10-15