Ljuskrona delvis sengustaviansk

Klubbat för:

54 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

LJUSKRONA, delvis sengustaviansk, stomme signerad CHB (Carl Henrik Brolin, Stockholm, verksam 1799-1827), mässingsstomme, 12 ljusarmar för stearinljus samt sparljushållare, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, korgbotten, höjd exkl. upphängning ca 140, diameter 105 cm

Visst slitage, omfattande renoverad och ombyggd med nya delar bl.a. ljusarmar och dekorelement, en ljusarm med lagning

493072

2017-10-15