Ikon
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IKON, Ryssland, 1800/1900-tal, Guds moders avsomnande, Maria omgiven av sonen med ett lindebarn (som symboliserar gudsmoderns själ) samt apostlarna och ytterligare några heliga personer, tempera och guld på trä på krederad träpannå med försänkt mittdel, ca 32 x 27 cm.
Kantnagg, krackelyr, mindre färgbortfall och retuscher.
493188
2017-10-18