Ikon
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IKON, Ryssland, 1800/1900-tal, gudsmodern med barnet, flankerade av manligt och kvinnligt helgon (det manliga helgonet är möjligen St Nikita), tempera och guld på träpannå, ca 31 x 27 cm.
Färgbortfall i Marias ansikte, krackelyr, slitage, retuscher.
493189
2017-10-18