Ikon

Ikon
Ikon
Ikon
Ikon

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

IKON, Ryssland, 1800/1900-tal, gudsmodern med barnet, flankerade av manligt och kvinnligt helgon (det manliga helgonet är möjligen St Nikita), tempera och guld på träpannå, ca 31 x 27 cm.

Färgbortfall i Marias ansikte, krackelyr, slitage, retuscher.

493189

2017-10-18