Kistfragment

Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment
Kistfragment

Klubbat för:

7 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

KISTFRAGMENT, 3 st., Egypten, 21 dynastin samt sentid till ptolemeisk tid, det fyrkantiga kistfragmentet är från 21 dynastin (ca 1069-945 f Kr) och de två andra från sentid till ptolemeisk tid (ca 664-30 f Kr), de två mindre fragmenten är utförda i trä med gesso och bemålning, det större i växtfiberarmerat organiskt material, det största fragmentet är ca 33 cm långt och det fyrkantiga ca 14 x 14 cm.

Proveniens: Föremålet kommer från en samling av fornegyptiska föremål som insamlades av en svensk reseledare i Egypten på 1970-talet. Artefakterna har sedan dess befunnit sig i Sverige.

Zustandsbeschreibung

Fragment, jordynd med tillhörande slitage.

493318

2017-10-18