Münster 2 kartor Skandinavien och Storbritannien

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KARTOR (2). SKANDINAVIEN OCH ENGLAND. MÜNSTER, SEBASTIAN. Gemeine Beschreibung aller Mitnächtigen Länder, alss Schweden, Gothen, Norwegien, Dennmarck, rc. Utan ort och år (Basel, Henricpetrina, 1588 eller senare). På baksidan "Schweden, Finlandt... mit anderen anstossenden Länderen". Sidnummer xix.
Das Künigreich Engellandt mit dem anstossenden Reich Schottland... Utan ort och år (Basel, Henricpetrina, 1588 eller senare). Basidan med sidnummer iiii.
Två träsnittskartor, kartusch tom. Ca 32x36 cm. I ramar med dubbla glas.
Skador: Små lagningar och förstärkt mittveck på Skandinavien, några smärre veck.

493681

2017-10-19