Glasservis Norge 1800-tal

Glasservis Norge 1800-tal
Glasservis Norge 1800-tal
Glasservis Norge 1800-tal
Glasservis Norge 1800-tal

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GLASSERVIS, 58 dlr, 1800-talets slut, tillverkade på Hadelands Glassverk Norge, olivslipade, sexkantig fot, bestående av: 10 rödvinsglas, 12 vitvinsglas, 13 sherryglas, 13 starkvinsglas, 10 snapsglas, rödvinsglasets höjd 16, vitvinsglaset 18,5 cm

Historik: Var med på världsutställningen i Paris 1889 och fick pris.

493788

2017-10-20