Björn Berg teckning

Björn Berg teckning
Björn Berg teckning
Björn Berg teckning
Björn Berg teckning
Björn Berg teckning
Björn Berg teckning

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BJÖRN BERG (1923-2008): Sockenmöte i Jomala på Åland, signerad och daterad Björn Berg -81, tusch på papper, 25 x 19 cm, medföljer originalbrev av konstnären rörande illustrationen
Förstudie till illustration för boken "1808 gerillakriget i Finland", av Anders Persson, utgiven 1986, motivet visar finländska/åländska bönder i sockenmöte mot den kommande ryska invasionen. Björn Berg skriver: "Bilden gjorde jag sittande ytterst på en träbänk längs ena långväggen i sockenstugan i Jomala. Stämningen blev emellertid otrevlig och man rystade och sorlade och jag blev knuffad både hit och dit, så du får ursäkta om kompositionen något manquerar klassisk hållning och harmonisk pennföring."

Något gulnad

494186

2017-10-24