Matservis Rörstrand

Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MATSERVIS, 114 dlr, Rörstrand, tidigt 1900-tal, vitt gods med dekor av blommor, bestående av: 18 mattallrikar diameter ca 25,5, 18 förrättstallrikar diameter 22,5, 22 assietter diameter 18, 6 assietter diameter 15,5, 18 djupa tallrikar diameter 25,5, 19 mindre djupa tallrikar diameter 22, 9 uppläggningsfat längd 23-45, såskanna, 2 dessertskålar, uppläggningsskål med fat diameter 22/29 samt terrin med lock diameter 25,5 cm

Enstaka nagg förekommer, visst slitage

494333

2017-10-20