Gustaf Wilhelm Palm oljemålning

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GUSTAF WILHELM PALM (1810-90): Stuga vid upprörd sjö, olja på duk, signerad o daterad G.V. Palm 1836, 59x79 cm

Etikett á tergo: "...Renoverad å nationalmuseum av konservator Jaensson i november 1946...Tavlan fotograferad för nationalmuseums arkiv. Kommer ev. att omnämnas i en avhandling betr. Palm..."

494371

2017-10-23