Handskrifter 1700- och 1800-tal, 6 vol.

Klubbat för:

1 700 SEK

2 000 SEK

HANDSKRIFTER 1700- OCH 1800-TAL (6). BRINKMAN, CARL VON (1764-1847). Brev av 11 maj 1838 tillställt hovmarskalken, Svenska Akademiens ledamot och underkansler i Kongl. Maj:ts Orden Berhard von Beskow, i vilkent Brinkman ursäktar att han, för sin hälsas skull, ej kan närvar vid en ordenssammankomst.
225 x 380 mm. Veck. Von Brinkmans stämplade lacksigill. Densamme: 8-radig dikt, skriven med blyerts på rutat papper. Odaterad, men med anteckningen att den swkrevs 8 dagar efter Eleonore af Wirséns födsel till hennes far. Bägge i röd senare klotmapp med guldpräglad pärmtitel.

Poesi-handskrift 1700-talet. Anonymt manuskript. Skrivhäfte med sonetter och andra dikter på (22) s. Resterande blanka.

Philosophinens historia [=rubrik]. Andra halvan av 1800-talet.
4:o. C:a 212 x 173 mm. 629 s. Nött halvfranskt band med guldpräglad ryggtitel och marmorerade pärmpapper. Oskurna blad, blåtonat skrivpapper. Breda marginaler med samtida och senare anteckningar. Birger Lundells exlibris och densammes förvärvsanteckning (1901).

WISTRAND, ALFRED HILARION (?). Idé om philosophiens historia [=rubrik]. Tättskrivet, men lättläst manuskript i 3 häften. U. o. o. å. (Troligen 1800-talets första hälft).
Folio. C:a 330 x 200 mm. 88, 89-184, 185-228 s. Häftade. Första delen utan omslag, andra och tredje med enkla gråpappersomslag med fuktfläckar. A. Wistrands namnteckning på rubriksidan.

Inalles 6 volymer.

Se text!

494580

2017-10-21