Stigbygel i silver

Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver
Stigbygel i silver

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STIGBYGEL, silver, Peru, 1800-tal, längd 23 cm, vikt ca 540 g

Historik: Dom adliga damerna i Peru red sin häst från sidan och använde därför endast en stigbygel - "side-sadel"

Åldersrelaterat slitage

494642

2017-10-22