Psalmbok 1697

Psalmbok 1697
Psalmbok 1697
Psalmbok 1697
Psalmbok 1697
Psalmbok 1697
Psalmbok 1697
Psalmbok 1697
Psalmbok 1697

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PSALMBOK 1697. Then swenska psalmboken medh the stycker som ther til höra/ och på följande bladh upteknade finnas/ uppå kongl. may:tz nådigste befalning/ åhr M DC XCV. Öfwersedd och nödtorfteligen förbättrad, och åhr 1697 i Stockholm af trycket uthgången. (Burchardi tryckeri. Af J. J. Genath, f.), (1697).
4:o. 200 x. 155 mm. (22), 192, 191-1150, (22) s. Tryckfelslista monterad på eftersättsbladet. 2 titelblad tryckta med rött och svart. Graverad vignett på s. 1. Välbevarat något senare skinnband med guldornerad rygg med 5 upphöjda bind och röd titeletikett, rödsprängda snitt, nyare för- och eftersättsblad. Nära skuren, partiella tryckförluster överst och nederst på några av de inledande (22) s. Enstaka småfläckar. Några mindre papperslagningar i marginalen. Anteckningar med bläck s. 1148-49. De sista 4 bladen lagerfläckiga.

Collijn, Sveriges bibliografi 1600-talet s. 739, Klemming: Ur en antecknares samlingar 1868-73, s. 128-129.
1697 års koralpsalmbok med Kalendarium.

494738

2017-10-30