Officersur Louis XVI

Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI
Officersur Louis XVI

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

OFFICERSUR, Louis XVI, urtavla signerar Ab Stauffer (Abraham Stauffer, verksam i Chaux-de-Fonds, 1788-1797), brännförgylld brons, urhus med handtag i form av orm, akantusornament och pärlstav, pikerade fält med växtornamentik, lagerkrans med korslagda eklövskvistar, sidorna med akantusfleuronger, lejiontassar, emaljerad urtavla med arabiska siffror, kvartsslag med repetition samt väckning, höjd 23 cm

emaljskador, nyckel saknas

495428

2017-10-25