Officersur Louis XVI
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OFFICERSUR, Louis XVI, urtavla signerar Ab Stauffer (Abraham Stauffer, verksam i Chaux-de-Fonds, 1788-1797), brännförgylld brons, urhus med handtag i form av orm, akantusornament och pärlstav, pikerade fält med växtornamentik, lagerkrans med korslagda eklövskvistar, sidorna med akantusfleuronger, lejiontassar, emaljerad urtavla med arabiska siffror, kvartsslag med repetition samt väckning, höjd 23 cm
emaljskador, nyckel saknas
495428
2017-10-25