Litografi av Veslen, 3 vol.
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LITOGRAFI AV VESLEN, (3). VESLEN, BÖRJE. Entr´acte. I-II. Stockholm, 1944-45.
4:o. 290 x 215 mm. 62, (1), 61, (2) s. Illustrerade med litografier i texten och helsides, samtliga signerade (20 respektive 24 st.). Häftade, i välbevarade omslag. 2 volymer.
Tryckta i 200 numrerade exemplar, varav detta är nummer 37 respektive 14.
Tillsammans med: De unga. Vasagatan 4. Börje Veslen 30 januari-19februari 1946 [=omslagstitel].
8:o. 208 x 147 mm. 4 s. Klammerhäftad, i välbevarat tryckt omslag. (De unga katalognr 95).
Inalles 3 volymer.
Ur Sven Höglinds bibliotek.
Se text!
495620
2017-11-02