Biblioteksur George III signerat Norton och Markha
Klubbat för:
25 000 SEK
Schätzwert
25 000 SEK
Beschreibung
BIBLIOTEKSUR, George III, omkring 1760-tal, urtavlan signerad Eardely Norton London (mästare ca 1760-94), verket signerat Markwick Markham London (mästare ca 1725-1805), fodralet fanerat med mahogny, lister och beslag av mässing, urtavla med datum, sifferring och urtavla delvis förgylld, kvartsslag och spelverk med åtta klangskålar och en stor klangskål, höjd 56 cm
Zustandsbeschreibung
Osäker funktion, omarbetad, skador och lagningar, fodralet sannolikt ej ursprungligt, nycklar saknas
495854
2017-10-31