Sven Erixson litografi

Sven Erixson litografi
Sven Erixson litografi

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): "Fornforskare", signerad Erixon, daterad i plåten -45, 196/200, färglitografi, 55x83 cm
MOTIV: Sonen Sverre granskar runristningarna på Nämforsens hällar. I bakgrunden dottern Irma med en docka i famnen

496261

2017-10-28