Sven Erixson litografi
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): "Fornforskare", signerad Erixon, daterad i plåten -45, 196/200, färglitografi, 55x83 cm
MOTIV: Sonen Sverre granskar runristningarna på Nämforsens hällar. I bakgrunden dottern Irma med en docka i famnen
496261
2017-10-28