Samorarer Ryssland
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMOVARER, 2 st, Ryssland, 1800-tal, mässing, båda signerade varav den ena Vatasheva med kyrilliska bokstäver under kejserliga örnen, brickor samt skål medföljer, höjd 37 resp. 41 cm
PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Lösa delar, skador, lagningar, bristningar, lock saknas
496429
2017-10-28