Samorarer Ryssland

Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland
Samorarer Ryssland

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SAMOVARER, 2 st, Ryssland, 1800-tal, mässing, båda signerade varav den ena Vatasheva med kyrilliska bokstäver under kejserliga örnen, brickor samt skål medföljer, höjd 37 resp. 41 cm

PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län

Lösa delar, skador, lagningar, bristningar, lock saknas

496429

2017-10-28