Pascaarte vande Oost Zee Östersjön 1663

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SJÖKORT ÖSTERSJÖN. JACOBSZ (familj). Pascaarte vande Oost Zee...Rugen...Wyborg. Amsterdam ca 1663.
Graverad karta / sjökort med figurativ kartusch över södra Östersjön med Gotland, Polen, Finska viken, Baltikum mm. Ca 430x550 mm. Med kompassrosor och Danmarks, Sveriges, Litauens och Polens vapen.

På kartuschen står Theunis Jacobsz Lootsman (d.1650), som kartograf, men kartan kom först ut i sonens "Zee-Spiegel", 1663.

Skador, fläckar, pappersförlust i mittveck, revor, lagningar, äldre anteckning i nedre marginal

496450

2017-11-06