Behållare med spelmarker adliga ätten Ehrenpreus

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BEHÅLLARE med SPELMARKER, sannolikt 1700-talets andra hälft, behållare i jakaranda med inläggningar av pärlemo med graverat vapen för adliga ätten Ehrenpreus (nr 1313) utdöd 1846, 14 spelmarker i pärlemo varav med ättevapnet, höjd 17,5, diameter 4,5 cm

PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län

496469

2017-10-29