Stolar med vapensköldar

Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar
Stolar med vapensköldar

Klubbat för:

2 600 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

STOLAR, 3 st., 1800-talets andra hälft, träskuren dekor i ek, broskornamentik, ryggarna med vapensköldar avseende Lejonhufvud, alliansvapen Leijonhufvud-Bergenstråhle samt alliansvapen Posse-Lybecker, en stol märkt E.L. 26 (Emilia Lybecker 1822-1917), sitthöjd 45 cm

PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län

Kuntoraportti

Enstaka torrsprickor, smärre skador, en stol rank samt med förstärkningar

496538

Päivämäärä:

2017-10-29