Stolar med vapensköldar
Klubbat för:
2 600 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
STOLAR, 3 st., 1800-talets andra hälft, träskuren dekor i ek, broskornamentik, ryggarna med vapensköldar avseende Lejonhufvud, alliansvapen Leijonhufvud-Bergenstråhle samt alliansvapen Posse-Lybecker, en stol märkt E.L. 26 (Emilia Lybecker 1822-1917), sitthöjd 45 cm
PROVENIENS: Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Kuntoraportti
Enstaka torrsprickor, smärre skador, en stol rank samt med förstärkningar
496538
Päivämäärä:
2017-10-29