Leander Engström akvarell

Leander Engström akvarell
Leander Engström akvarell
Leander Engström akvarell
Leander Engström akvarell

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

LEANDER ENGSTRÖM (1886-1927): Den sovande Pierrot, akvarell på papper fäst på pannå, 83x87 cm. Utförd 1907
Intyg på baksidan: "att denna målning är målad av min make Leander Engström 1907 intygas
Sthlm 21 april 1937 Marie Leander Engström"
.
Proveniens: överläkare Helge Dahlstedt, Österåsens sanatorium, Sollefteå,
Beijers, Moderna, katalog nr 41, vårauktion 1990, katalognr 135
.
Utställd: Leander Engström, Svensk-Franska konstgalleriet, Gösta Olson, Stockholm mars-april 1937
.
Litteratur: Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, nionde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 450, samling 776

Smärre skador

496573

2017-10-29