Ljuskrona Oscariansk
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA, stomme i förgylld mässing, 1800-talets andra hälft, Oscariansk, för 12 ljus, behängd med olikslipade prismor, ljusmanschetter i glas, höjd ca 100 cm, diameter ca 63 cm
Proveniens: enligt uppgift från Gimmersta herrgård, Julita socken, Södermanland
Vissa ljusarmar/delar något böjda
496619
2017-10-29