Ljuskrona Oscariansk

Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk
Ljuskrona Oscariansk

Klubbat för:

7 600 SEK

8 000 SEK

LJUSKRONA, stomme i förgylld mässing, 1800-talets andra hälft, Oscariansk, för 12 ljus, behängd med olikslipade prismor, ljusmanschetter i glas, höjd ca 100 cm, diameter ca 63 cm

Proveniens: enligt uppgift från Gimmersta herrgård, Julita socken, Södermanland

Vissa ljusarmar/delar något böjda

496619

2017-10-29