Design Inger Persson Specialauktion Keramik

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

INGER PERSSON (född 1936), 3 st vaser, 2 skålfat, ljusstake, 5 skulpturer i form av elefanter, Rörstrand, glaserat stengods, monogramsignerade samt merparten Ateljé Sweden, höjd ca 6,5-29 cm

HISTORIK: Proveniens Ingenjör Gösta Westh var fabrikschef vid Gustavsbergs porslinsfabrik 1969-89. När Rörstrand och Gustavsberg slogs ihop till ett företag mellan 1987-89 blev han även platschef. Dessförinnan under hela 1960-talet var han fabriks- och produktchef vid AB Rörstrands Porslinsfabriker. På Gustavsberg fick han också, förutom fabrikschefsansvaret, ansvaret för alla konstnärer och att tillsammans med dem ta fram nya kollektioner både för privat marknad och offentlig utsmyckning. Han lärde känna Stig Lindberg mycket väl, som var konstnärlig ledare mellan 1971-1980, de blev även vänner privat, likaså med Lisa Larson. I sin roll som länk mellan konstnärer och VD samarbetade han mycket med Karin Björquist, Berndt Friberg och Margareta Hennix.

496669

2017-12-04