Ring platina diamanter 1930-tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
RING, platina, fasettslipad ametist, 8 trepassformationer runt om med dekor av 24 smådiamanter samt 8 diamanter ner i skena på vardera sida med både briljant- och åttkantslipningar, David Andersen & Comp AB, Stockholm 1935, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 3,5 g
Enstaka stenar med hack, ametist med repor
497118
2017-11-06