Gustav IV Adolf undertecknat 1799, Karl XV 1869
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
SIGNERADE DOKUMENT (2). GUSTAV IV ADOLF (1778-1837). Egenhändigt undertecknat dokument, daterat. Stockholms slott den 26 februari 1799, omfattande 1 sida i folio (312x200 mm).
Rör tillverkning av brännvin.
Tillsammans med:
KARL XV (1826-72), kung av Sverige och Norge 1859-72. Resolution daterad 1869, papperssigill, i folio (350xx215 mm).
Rör ansökan för G. Carlström och C. Kluge att få tillverka finkelfri ren sprit.
Veck, några småfläckar, Karl XV liten reva, vikt.
497122
2017-11-02