Gustav IV Adolf undertecknat 1799, Karl XV 1869

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SIGNERADE DOKUMENT (2). GUSTAV IV ADOLF (1778-1837). Egenhändigt undertecknat dokument, daterat. Stockholms slott den 26 februari 1799, omfattande 1 sida i folio (312x200 mm).
Rör tillverkning av brännvin.

Tillsammans med:
KARL XV (1826-72), kung av Sverige och Norge 1859-72. Resolution daterad 1869, papperssigill, i folio (350xx215 mm).
Rör ansökan för G. Carlström och C. Kluge att få tillverka finkelfri ren sprit.

Veck, några småfläckar, Karl XV liten reva, vikt.

497122

2017-11-02