Tre kronor OS 2006 Turin Sport och affischkonst

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TRE KRONOR OS 2006 TURIN, ishockeytröja med 27 st autografer från OS-2006.

PROVENIENS:
Gåva Tommy Boustedt, ledare för Tre Kronor, direkt till nuvarande ägare .
Enligt uppgift signerad av laget i Turin, ett av två exemplar den andra finns hos Svenska Ishockeyförbundet

HISTORIK: Den svenska truppen:
1 Stefan Liv, målvakt
2 Mattias Öhlund, back
5 Nicklas Lidström, back - (A)
(7 Niklas Kronwall, back)
8 Christian Bäckman, back
11 Daniel Alfredsson, forward - (A)
12 Daniel Sedin, forward
13 Mats Sundin, forward - (C)
15 Niclas Hävelid (ersättare till Kim Johnsson), back
20 Henrik Sedin, forward
21 Peter Forsberg, forward
22 Per-Johan Axelsson, forward
23 Ronnie Sundin (ersättare till Mattias Norström), back
26 Samuel Påhlsson, forward
29 Kenny Jönsson, back
32 Mikael Tellqvist, målvakt
33 Fredrik Modin, forward
34 Daniel Tjärnqvist (ersättare till Niklas Kronwall), back
35 Henrik Lundqvist, målvakt
37 Mikael Samuelsson, forward
40 Henrik Zetterberg, forward
51 Mika Hannula, forward
72 Jörgen Jönsson, forward
96 Tomas Holmström (ersättare till Markus Näslund), forward
Niklas Kronwall blev uttagen till OS-truppen, men tvingades avböja p.g.a. en knäskada. Men efter kvartsfinalen mot Schweiz i herrarnas ishockeyturnering tvingades Mattias Öhlund avbryta turneringen. Niklas Kronwall återinkallades till OS-truppen, tillsammans med Jonathan Hedström och Mattias Norström

Ej matchanvänd

497188

2017-11-21