Byrå rokoko

Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko
Byrå rokoko

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft, fanerad med alm och almrot, förgyllda beslag i form av rocailler, inläggningar av fält, sidorna med rombmotiv, övre lådan senare brännmärkt M. Engström [...] Stockholm A:o 1713, höjd 80, 114 x 60 cm

Fanérskador, lagningar och kompletteringar, enstaka bortfall. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen.

497380

2017-11-04