Matservis Kina 1800-tal Jiaqing

Klubbat för:

6 000 SEK

Schätzwert

8 000 SEK

Beschreibung

MATSERVIS, 35 dlr., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, bestående av: 16 flata mattallrikar, 14 djupa mattallrikar, 2 runda skålfat, stekfat samt 2 uppläggningsfat, diameter ca 23-40 cm

Zustandsbeschreibung

Nagg, samtliga flata tallrikar med lagningar, sprickor

497396

2017-11-01