Spegellampetter gustavianska 1800-tal
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
19 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 2 st., snarlika, gustavianska, 1800-tal, träskuren dekor och pastellage, förgyllda, krönta av bandrosetter, ramen med dekor av äggstav, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar av förgylld mässing, varav en märkt med rödkrita No 1, 89 x 54 respektive 94x53 cm
PROVENIENS: Stadsarkitekt Gustaf Améen (1864-1949), därefter i arv inom familjen
Kompletterade, omarbetade, smärre dekorskador, lagningar
497424
2017-11-02