Bestick silver 1800-tal

Bestick silver 1800-tal
Bestick silver 1800-tal
Bestick silver 1800-tal
Bestick silver 1800-tal
Bestick silver 1800-tal
Bestick silver 1800-tal

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BESTICK, 44 dlr., silver, modell Snäck samt Engelsk snäck, 1800-tal, vissa graverade med adelsvapen E W, Christian Hammer (1818-1905), Stockholm 1850-tal, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1850-tal, bestående av: 8 matskedar, 5 matgafflar, 6 matknivar, 4 bordsgafflar, 5 bordsknivar, 9 bordsskedar, 7 teskedar, längd ca 15-25 cm, vikt exkl. knivar, vikt ca 2000 g

Slitage

497429

2017-11-01